21. 3. 2013

Vynesení zimy ze vsi - přivítání jara a donesení Líta

Vítání jara v naší škole jsme již tradičně zahájili 21. března Vynášením Morany. V deset hodin se vydal průvod od školy na pochod vesnicí. V průvodu šly nejen děti ze ZŠ a MŠ, ale i nejmladší děti z vesnice v doprovodu maminek a babiček. Za zpěvu jarních písniček a recitací básniček jsme došli k lávce nad Kamenickou vodou, kde jsme se rozloučili se zimou, a nejstarší z chlapců vhodil Moranu do vody. Zimě se od nás opravdu nechtělo, několikrát se zachytila a tak jí musely děti neustále postrkovat. Poté následovalo zdobení větviček barevnými mašličkami a s „lítečky“, symbolem jara, jsme se vrátili zpět ke škole, kde jsme si jimi vyzdobili vchod do budovy.
Vítání jara dále pokračuje naším každoročním týdenním projektem věnovaným jaru s názvem Barevný týden. Každý den je ve znamení jedné jarní barvy, které je přizpůsobeno nejen oblečení a jídelníček, ale i výuka a činnosti ve školní družině a mateřské škole. Celý týden zakončíme ve středu Velikonoční dílničkou, pro děti ze ZŠ, MŠ a mateřského centra Krteček a jejich rodiče, ve které si budou moci společně uplést pomlázku, nabarvit kraslice nebo třeba vyrobit některou z velikonočních dekorací. Po takovém vítání, k nás už dozajista jaro dorazí.

Foto: Jaroslav Sklenář

Odkaz:svitavsky.denik.cz/zpravy_region/deti-v-kamenici-vitaly-jaro-vynesly-moranu-20130401.html