10. 9. 2021

Adaptační dopoledne 3. 9. - ZŠ

V pátek 3.9. jsme měli v plánu "Adaptační dopoledne". Mohli jsme celé dopoledne strávit venku, protože počasí nám přálo. Ráno před školou už na zemi čekaly dinosauří stopy, které děti zavedly až do třídy. Už podle výzdoby školy děti pochopily, že tento školní rok se budeme věnovat pravěku. Jenže jak se do pravěku dostat, abychom se dozvěděli co nejvíc? Lehce! Stroj času nám pomohl. Naučili jsme se krátkou říkanku s pohybem: Kůro, můro, bůro, spolu ovládneme čas, kůro, můro, bůro, do dávných dob přenes nás. Společně v kruhu jsme se během dopoledne několikrát posunuli v čase a v každém období si něco zajímavého vyzkoušeli. Úkoly, které bylo potřeba splnit, děti hledaly v blízkosti modrých fáborků. Nejdřív jsme se přenesli do období 2. sv. války, kde bylo za úkol složit z papíru šipku (válečné letadlo) a trefit nepřítele. Poté nás stroj času přenesl do období Karla IV., kde čtyři skupinky dětí stavěly v lese mosty. Další cesta časem nás zavedla do času kolem roku 1000, kdy knížata z rodu Přemyslovců bojovala o území. Děti se museli během vteřiny rozhodovat, který ze třech velitelů je pro ně nejlepší. Stále bylo do pravěku ale daleko. Dalším cílem po cestě časem bylo období vzdělaných věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Úkolem celé skupiny bylo zapamatovat si co nejvíce obrázků na cestě a společnými silami je pak dokázat vyjmenovat. Podařilo se:) Poslední přenos časem už jsme měli perfektně natrénovaný, jak říkanku, tak pohyby, které nás zavedly rovnou do pravěku. Každý si našel v sádře zalitou kostru dinosaura a jeho úkolem bylo vykutat kostru ze sádry pomocí kamenů. Do pravěku jsme nakonec doputovali a za odměnu každý dostal na kůži navlečený zub dinosaura.

Fotogalerie