18. 3. 2019

Vynášení Morany

Barevný týden a vítání jara jsme zahájili v pondělí 18. 3. vynášením zimy ze vsi. Průvod dětí z MŠ, ZŠ i nejmladších děti z vesnice v doprovodu maminek, babiček, jednoho tatínka a pana místostarosty, se vydal v deset hodin na pochod vesnicí. Děti se postupně střídaly v nesení Morany a za zpěvu jarních písniček a recitací básniček jsme brzy dorazili k lávce nad Kamenickou vodou. Tady jsme se rozloučili se zimou, a páťáci vhodili Moranu do vody. Zima se párkrát zatočila ve vodním víru a pak začala rychle plavat pryč z vesnice. Děti ji doprovázely v běhu podél břehu. Protože zima z vesnice opravdu spěchala, děti ji poprvé nemusely postrkávat, bylo jasné, že jaro už čeká za dveřmi. Poté co Morana opustila vesnici, si děti ozdobily větvičky barevnými mašličkami a s „lítečky“, symbolem jara, jsme se vrátili zpět do školy. Každé z dětí si odpoledne odneslo svoje „jaro“ domů. Vítání jara pokračovalo celý týden, kdy jsme se oblékali do jarních barev, zpívali jarní písničky a povídali si o jaru.

Letos se nás sešlo na vynášení Morany asi nejvíc, a jak je vidět příchodu jara to pomohlo. Děkujeme všem, kteří s námi vynášejí zimu ze vsi a pomáhají nám tak v obnovení tradice, která byla dříve nedílnou součástí života každé vesnici.