21. 3. 2014

Vynesení zimy ze vsi - přivítání jara a donesení Líta

21. března jsme letos již potřetí „Vynášeli zimu ze vsi“. Průvod dětí z MŠ, ZŠ i nejmladších dětí z vesnice v doprovodu maminek, babiček, pana starosty i místostarosty, se vydal v deset hodin na pochod vesnicí. Děti se postupně střídaly v nesení Morany a za zpěvu jarních písniček a recitací básniček jsme brzy dorazili k lávce nad Kamenickou vodou. Tady jsme se rozloučili se zimou, a nejstarší z chlapců vhodil Moranu do vody. I když venku vládlo krásné jarní počasí, zimě se od nás opravdu nechtělo. Neustále se zachytávala a tak jí musely děti až na konec vesnice postrkávat. Tady na Moranu ještě naházely kameny, abychom měli jistotu, že se opravdu utopila a zpět do vesnice se už nevrátí. Poté si děti ozdobily větvičky barevnými mašličkami a s „lítečky“, symbolem jara, jsme se vrátili zpět do školy. Každé z dětí si odpoledne odneslo svoje „jaro“ domů. Vítání jara bude ve škole pokračovat i celý následující týden a to naším tradičním „Barevným týdnem“.
Děkujeme všem, kteří s námi vynesli zimu ze vsi a pomáhají nám tak v obnovení tradice, která byla dříve nedílnou součástí života na vesnici.

Foto: Jaroslav Sklenář

Odkaz:svitavsky.denik.cz/kultura_region/obrazem-deti-z-puste-kamenice-se-rozloucily-se-zimou-20140324.html