21. 9. 2013

Podpora čtenářské gramotnosti ve škole

Naše škola se dlouhodobě zaměřuje na rozvoj čtenářské gramotnosti, kdy se jeden týden podrobněji věnujeme určitému druhu literatury. A tak jsme se již blíže seznámili s pohádkou, komiksem a dobrodružnou literaturou. V tomto týdnu si nejen čteme ukázky z různých knih, ale navštěvujeme i místní lidovou knihovnu, výstavu ilustrátorů a na závěr vyrážíme na výlet související s tématem týdne. Již tři roky jsme zapojeni v internetovém projektu „Čtení pomáhá“. Za přečtení každé knihy a zodpovězení kontrolních otázek získá žák body v hodnotě 50Kč, které věnuje na některý z nabízených charitativních projektů. V minulém školním roce děti věnovaly touto formou celkem 950Kč. V loňském roce jsme se připojili k projektu „Celé Česko čte“. V rámci tohoto projektu proběhlo například společné čtení dětí s panem starostou.
Nezapomínáme ani na děti v MŠ. V loňském roce odstartoval pan Myška, nejen jako starosta obce, ale i jako dědeček, projekt s názvem „Dědeček a babička do MŠ“. Po panu starostovi přišli přečíst pohádky dětem i další prarodiče. Cílem tohoto projektu není pouze snaha o vytvoření kladného vztahu dětí ke knížkám a k četbě, ale také posilování mezigeneračních vztahů a v neposlední řadě je dána možnost dětem představit svoje prarodiče ostatním. Projekt pokračuje i v letošním školním roce a děti i my se už těšíme na „pohádkové babičky a dědečky“.