12. 6. 2024

Sklené-Dům přírody v Krátké

Letos jsme poprvé (díky financím z OP JAK) absolvovali s dětmi environmentální pobyt na tři dny a dvě noci. První den jsme se sešli všichni společně ve Skleném na turistické základně, kde jsme byli ubytovaní. Děkujeme rodičům, že jste nám je přivezli. Rozdělili jsme se do pokojů a před obědem nasedli na autobus, který nás dovezl do Krátké. Tam nás čekal program v Domě přírody a v jeho okolí. Autobusem jsme se poté dostali zpět do Skleného a po večeři jsme vyrazili ještě na večerní procházku kolem studánek Barborky a Vitulky a poblíž rybníka Sykovce a Třech Studní jsme našli dvě z mnoha soch Michala Olšiaka. Nejdřív jsme objevili sochu Hejkala Pepina a pak jsme našli zdárně i sochu Káněte. Pak už nás čekala cesta zpět na ubytovnu při pomalu zapadajícím slunci. Slupli jsme druhou večeři a šupem do postýlek nabrat sílu na druhý den. Ten byl dle plánů opravdu našlapaný. Z Krátké k nám dorazila lektorka Sára a než jsme se nadáli, stáli jsme v lese a hltali nové informace, hledali živočichy a hráli různé hry. Zkuste se dětí zeptat, co znamená: chňapka, škrtič, mazel, velikán a obr? Po obědě lehký odpočinek, gumáky na nohy, síťky a cedníčky do ruky a hurá k blízkému rybníku. Kvákání žab bylo slyšet už z dálky, takže cíl jsme nemohli minout. Děti dokázaly z rybníka vylovit opravdu mnoho živočichů (znakoplavku, pijavku, splešťuli, pulců mraky) a potom je s chutí a odporem současně pozorovaly pod lupami. Opět jsme si čas proložili krásnými tematickými hrami. Cestou na ubytovnu jsme zvládli ještě v lese nabrat dřevo na oheň, na který jsme se ten večer chystali. Po večeři nás překvapila krátká přeháňka, ale pak už nic nebránilo, aby děti rozdělaly oheň a společně jsme strávili pěkné chvilky při druhém a posledním večeru. V pátek ráno jsme se sbalili, nasnídali a na programu bylo vyrábění s pomocí přírodnin. Děti si vyrobily sešitek a medaili. Po konci programu už před ubytovnou čekalo hasičské auto s panem Husákem a panem starostou (Děkujeme!), aby odvezlo zpět do školy naše velká zavazadla a my se mohli pouze s malými batůžky dopravit autobusem do Svratky a z posledních sil se vydat (přes Svratouch a Čachnov) zpět do školy. Cestou nás čekalo ještě pár úkolů a dobrůtek, aby nám cesta rychle utíkala. Zvládli to! Úplně všichni to zvládli. Dvě noci mimo domov. Byli skvělí, odvážní, stateční. Díky, že Vás máme.

Fotogalerie