27. 3. 2022

Vynášení Morany a vítání jara

Po dvouleté odmlce jsme se letos opět mohli rozloučit se zimou vynesením Morany ze vsi. V pondělí 21. března v 10 hodin se vypravil průvod dětí z MŠ, ZŠ i nejmladších děti v doprovodu maminek na pochod vesnicí. Děti se postupně střídaly v nesení Morany a za zpěvu jarních písniček a recitací básniček jsme brzy dorazili k lávce nad Kamenickou vodou. Tady jsme se rozloučili se zimou, a páťáci vhodili Moranu do vody. Zimě se z vesnice tentokrát vůbec nechtělo, a tak děti musely Moranu neustále postrkovat. Poté co Morana, za velkého úsilí dětí, konečně opustila vesnici, si děti ozdobily větvičky barevnými mašličkami a s „lítečky“, symbolem jara, jsme se vrátili zpět do školy. Každé z dětí si odpoledne odneslo svoje „jaro“ domů. Vítání jara pokračovalo ve škole celý týden, kdy jsme se oblékali do jarních barev, zpívali jarní písničky a povídali si o jaru.

Je vidět, že ani po dvouleté odmlce jsme nezapomněli, jak správně vynést zimu a přivítat jaro.   Krásné jarní teplé počasí, které následovalo, je toho důkazem. Děkujeme všem, kteří s námi vynášejí zimu ze vsi a pomáhají nám tak v obnovení tradice, která byla dříve nedílnou součástí života každé vesnice.