11. 11. 2021

Roboti ve škole

Ve čtvrtek navštívili naší školu roboti. Nejednalo se samozřejmě o žádnou invazi, ale o výukový program pro děti, zaměřený na seznámení dětí se základy robotiky a programování. Tento program si ve čtvrtek 11. listopadu mohly vyzkoušet děti v naší škole. První dvě vyučovací hodiny si s roboty „hrály“ děti z prvního a druhého ročníku. Paní lektorka si pro ně připravila výuku pomocí Bee-Bot robotů, robotů včelek, kterou propojila s opakováním učiva prvouky. Děti měly na koberci plánky s obrázky ovoce a zeleniny a jejich úkolem bylo naprogramovat včelku tak, aby došla na určitý obrázek. Zpočátku sice roboti trošku bloudili, ale v závěru dvouhodinového bloku už roboti krásně poslouchali a vždy správně dorazili, tam kam si děti přály. Po přestávce se paní lektorka přesunula o patro výš, aby základy programování představila také našim třeťákům, čtvrťákům a páťákům. Pro starší děti si připravila ozoboty. Tady dětem stačil papír a barevné fixy a programování mohlo začít. Děti se s ozoboty rychle skamarádily a propojily si informatiku s vlastivědou a své ozoboty posílaly na výpravy po krajích ČR. Základy robotiky a programování nadchly nejen děti, ale i učitele, a tak jsme s radostí uvítali možnost na bezplatné zapůjčení robotů do školy na dobu jednoho měsíce, které umožňuje Půda Polička, kde paní lektorka působí.

Projekt Robotika do škol je realizován MAS Poličsko z.s. a pro školy a jejich žáky je zdarma. K nám do školy s tímto projektem přijela paní Petra Jílková s lektorkou Hanou Šandovou. Za tuto nabídku jsme byli velice rádi, zejména v době, kdy zajistit zajímavou a smysluplnou aktivitu pro malý počet žáků přímo ve škole, bez nutnosti dojíždění, je téměř nemožné.  Děkujeme.