5. 3. 2015

Šikovné ručičky já mám, i origami s nimi poskládám

Poznávání jiných kultur, jejich tradic a zvyků je nedílnou součástí multikulturní výchovy na naší škole. Letos jsme pro děti připravili týdenní projekt s názvem „Šikovné ručičky já mám, i origami s nimi poskládám“, věnovaný Japonsku. Od pondělí 23.2. do pátku 27.2. se děti prostřednictvím papírových skládaček seznámily s Japonskem a jeho tradičním uměním. Nejprve jsme si povídali o původu umění skládání papíru a vyzkoušeli jsme si poskládat jednoduchou berušku a jeřába, který je tradičním symbolem Japonska. Žáci čtvrtých a pátých ročníků se věnovali Japonsku také ve vlastivědě a během informatiky vyhledávali informace a obrázky na internetu. Na konci týdne žáci sami zpracovali krátký článek o Japonsku. V průběhu celého týdne si děti vyzkoušely poskládat různé origami, věnovaly se ale zejména skládání jeřábů, kteří jsou symbolem dlouhého života, a budou součástí jarní výzdoby školy. Školáci při skládání jeřábů nezapomněli ani na své rodiče a několik jeřábů připravili také na obecní úřad, do knihovny a na poštu.
Do projektu se zapojila i školka, která se zaměřila na naše nejoblíbenější české skládačky – čepičku, kterou nosí Večerníček a vlaštovky. Vlaštovku si ve družině poskládali i školáci a rovnou si udělali soutěž v jejím házení. A protože origami děti opravdu zaujaly, vyhlásili jsme ve škole soutěž o nejlepší origami, která potrvá až do konce března.
Pro inspiraci více na: http://www.origami.alyss.cz/index.php

Śárka Drahošová a Jana Kulichová