12. 6. 2019

Den pro rodinu

Ve středu 12. června jsme, letos již po třetí, uspořádali ve spolupráci s obcí společné odpoledne pro děti a rodiče, při příležitosti Dne rodin. V letošním školním roce probíhá ve škole celoroční projekt „Sto let republiku máme, proto si ji celý rok připomínáme“, a tak i Den rodin byl symbolicky věnován naší vlasti. Chvíli po půl čtvrté jsme se sešli na hřiště a po krátkém přivítání se děti s rodiči i prarodiči pustily do plnění připravených úkolů. Děti s pomocí rodičů skládaly text hymny, podle indícií poznávaly významné české osobnosti a pohádkové bytosti, vyzkoušely si zrádné české jazykolamy. Rodiče zase poznávali známé české památky, které děti poskládaly podle předlohy z kostek. Na jednom stanovišti děti hádaly předměty, které se dříve běžně používaly. Připravena byla například valcha, ruční strojek na stříhání vlasů, hříbek na šití, řemen na ostření břitvy a nožů a další. Většina dětí se shodla na tom, že nočník je mísa na těsto. Všichni přitomní si mohli vyzkoušet i střílení z luku na terč. Pro děti byl také připravený upečený perník, ve tvaru obdelníku, ze kterého si pomocí barevných polev vytvořily „perníkovou českou vlajku“. Po absolvování všech stanovišť si děti opekly špekáček a každá rodina dostala kvarteto Pusté Kamenice a okolí. A protože se říká „Co Čech to muzikant“, na závěr si rodiny, které chtěly, mohly vybrat některý hudební nástroj a vymyslet vlastní popěvek k písničce Já jsem muzikant, kterou jsme si na závěr společně zazpívali.

Doufáme, že si děti a rodiče společné odpoledne užili a že si zábavnou formou připomněli krásu naší vlasti.